İşler sıkıştığı zaman ekibinle birlikte doğadan konuşmaya başlayın. Tek başınaysan düşünmeye başla. Cevabını doğada bulabilirsin! Sanki normal bir konuşma gibi hayvanlar ve çiçekler hakkında konuşun. Doğa hakkında konuşmak her zaman kıvılcımın yanmasını sağlar. İnsanlar bir çok buluşu doğadan etkilenerek bulmuştur. Hatta doğadaki durumu birebir kopyalayan buluşlar bile vardır. Biyomimikri diye de bilinen teknik. Bu teknikle doğal konuşmayı birleştirince neler olabilir??

 

cırtcırt

Cırtcırt

1941 yılında Alpler’de bir av gezisi sonrasında, İsviçreli mühendis George de Mestral köpeği dulavrat otu  kaplıydı. Mestral onun mikroskop altında kanca ve tüyü keşfetti.

dogayolu

Shinkansen Hızlı Treni

Yüksek hızlı trenler tam anlamıyla baş ağrılarına neden olabilir. Japonya trenler tünellerden çıktıkları zaman çok aşırı gürültü yaparlar. Kilometre uzaklıktan gelen bir silah sesi gibi hatta gök gürültüsü üretebilir. 1990’larda Eiji Nakatsu yalı çapkınından esinlendi. Bu kuş suyun altına daldığında neredeyse hiç dalga çıkarmıyor böylece daha kolay avlanıyor. Nakatsu bu buluşu sayesinde sessiz bir tren ve daha hızlı giden bir tren tasarlamış oldu.

Tırmanan robot (: