Bu metot Japon Yasuo Matsumura tarafından geliştirilmiştir. Beyin fırtınasının lotus çiçeği ile bütünleştirilmiş halidir. Yaratıclık metodu yaratmak için bile biyomimikri yaratıcılık metodu kullanılabilir. :)

Lotus çiçeği nilüfer çiçeğinin biraz daha büyüğüdür. Neden nilüfer demiyoruz demeyin Yasuo Matsumura’nın seçmiş olduğu ismi değiştiremeyiz. Lotus’un görkemine ve taç yapraklarına hayran olmamak elde değil.

lotus.jpg

Bu metot birden fazla fikri ortaya çıkarmak ve farklı seçenekleri kullanarak en iyisine ulaşmayı hedefler. Lotus çiçeiğinin ortasındaki güzel kısmı bizim hedefimizdir. O hedefe ulaşmak için etrafındaki taç yaprakları görüyorsun en güzel fikri oluşturan diğer fikirler gibidir.

lotus1

  1. I problem ya da aradığımız yeni fikirdir. Diyagramın en ortasına araştırdığın  şeyi yaz.
  2. Etrafındaki A’dan H ye kadar olan yapraklar I ile ilgili kavramlardır. Buraya araştırdığın şeyle ilgili bulduğun ufak çözümleri ya da fikirleri yazmaya başla!
  3. A-H deki her fikrin kendi kavramlarını fikirlerini yazmaya başlayın.  Bu yaprağı oluşturan şeyleride yazabilirsin.
  4. Artık elinde 64 tane çözüm olabilecek şey var!

Beyin fırtınasına farklı bir bakış açısı ve farklı bir sıra ile yaklaşmaktan oluşmakta.Sanki bir lotus çiçeği gibi düşün bu metodu. Elinizdeki fotoğrafı büyütüp etrafındakileri görmeyi sağlayan düzenli bir metot.

Bir sonraki projeni değerlendirirken lotus çiçeği gibi sistemli olmayı dene!!