Herkes  yaratıcı problem çözme metotlarını gösteriyor ancak yaratıcılığını nasıl geliştirebilirsin anlatmıyorlar. Yaratıcılığı güzel yapanda bu nasıl olduğunu tam da anlayamamak. Birden bire oluşur ilham da geldi denebilir. Ancak bunların hepsi senin sayende ortaya çıkar. Daha fazla yaratıcı olabilmek adına  bir teorim var buna ozcrea diyorum. Dört yeteneğe dayanıyor. Bu dört temel yeteneğini geliştirirsen artık daha fazla yaratıcı olduğunu fark edeceksin!

1.Bilinçaltı bilgini geliştir!

Bilinçaltımız gördüğümüz, tattığımız, hissettiğimiz,  duyduğumuz, kokladığımız hatta düşündüğümüz her şeyi kayıt altına alır. Bilincimizden çok daha hızlı çalışır. İlk görüşte o ürünü alacak mıyız? Tanıştığımız kişiyi sevecek miyiz? Hayatımızdaki bir çok soruya çoktan karar verir. Bunları yaparken de yaşadığımız tecrübelerden okuduğumuz gördüğümüz her şeyi gözden geçirerek yapar.bilincaltiÖrneğin bir şarkıyı söylemeye başlarsın bir bakmışsın aynı şarkı başka bir yerden de gelmektedir. Bu durum sana da olmuştur!! Bilinçaltı çoktan o şarkıyı duymuş gözden geçirmiş ve içeriden tekrarlamaktadır. Sana söyletmeye başlamıştır. Bilincin onun hızına yetişemez.

Okuduğun gördüğün şeyleri hatırlamazsın ancak hepsi senin gelecekteki kararlarını etkiler. Yeni bir ürün ya da fikir geliştirmek istediğinde farkında olmadan bilinçaltındaki tüm bilgileri kullanırsın!

Yaratıcı olmak istiyorsan; çok şey görmeli, çok şey okumalı ve çok şey bilmelisin! İçindeki araştırmacı ruhu kaybetmemelisin. Unutacağını bilsen de ve işine yaramayacağını düşünsen de bilmelisin! Çünkü bu farklı bilgiler bilinçaltında etkileşime girerek yeni fikirlerin doğmasını sağlayacak!

Dan Brown’ın reklamcılar üzerinde yapmış olduğu bilinçaltı deneyi mükemmel. Acaba kararlarımızı biz mi veriyoruz?

2. Sağ ve sol beynini geliştir!

Spinning_Dancer

Dansçı hangi yöne dönüyor? Saat yönüne mi yoksa saat yönünün tersine mi? Bu sorunun doğru bir cevabı yoktur. Hangi beyin aktif olarak kullanıyorsan farklı yön görürsün. Çoğu kişi saat yönünün tersine döndüğünü görür bu kişiler beyinlerinin sol lobunu daha çok kullanıyor demektir. Sol beyin lobu daha çok mantıksal şeylerle ilgilidir. Eğer saat yönüne dönüyorsa sağ lobu daha çok kullanıyorsun demektir. Duyusal ve sezgisel bir düşünceye sahipsin demektir. Beyin lobları hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklamayın. Yada en iyisi google kullanın araştırın demiştim ya (:

Sol elini kullanların sağ beyin lobu, sağ elini kullanların sol beyin lobu daha gelişmiştir. Ancak bazıları bu konuda şanslı doğmuştur. Farklı elini ve farklı ayağını kullananlar! Eğer beyninin iki lobunuda çok aktif bir şekilde kullanırsan 1+1=2 olmaz. İki beynini de aktif bir şekilde kullananlar 4 belki 5 kat daha fazla verim alabilirler. Gelişmiş iki beyin lobu çok önemlidir. Kaşiflere büyük insanlara bakın hem fizikle ilgilenirler hem sanatla! Büyük generallerin hepsi iyi birer dans ustasıdır! Da Vinci’yi düşünün sanatçı mı bilim adamı mı?

rightleft

Ben şanslı doğanlardanım sol ayağımı ve sağ elimi kullanıyorum. Küçükken hep sağ ayağımı da kullanmaya çalışırdım. İki ayağımı da aktif kullanmak futbol oynarken önemliydi. Üniversite yıllarımda sol elimi de aktif olarak kullanmaya başladım. Sayısal dersleri sağ elimle, sözel dersleri sol elimle not almaya başladım. Böylece öğrendiğim bilgileri daha iyi kullanmaya başladım.

Daha zeki ve yaratıcı olmak istiyorsan beyin loblarının ikisini de aynı seviyede geliştirmen gerekli! Unutma 1+1 her zaman 2 etmez! Aralarındaki sinerji onları daha ileriye götürür!

Hala dansçının sürekli aynı yöne döndüğünü düşünüyorsan yanılıyorsun. Bakış açını düşüncelerini değiştir bakalım neler olacak!! Saat yönünün tersine dönüyorsa sanatla ilgilen ve tekrar bak. Eğer saat yönüne dönüyorsa biraz matematikle ilgilenip dene yada farklı günlerde tekrar bakmanı öneririm.

3.Çoklu görev(iş) yeteneğinizi artırın! (Beyin bölümlendirme)

multitasking

Çoklu görev, aynı anda birden fazla işi yapma yeteneğine verilen isimdir. Bu yetenek sayesinde birden fazla işi yapabilirsin ancak bu yetenek başka bir duruma da yol açıyor. Bir şeye odaklandığınızda çoklu görev yeteneğiniz yaptığınız işin arkasındakini görmenizi sağlayabilir.

Nasıl mı? Sihirbazları ve hırsızları düşün. Seni başka şeylerle meşgul eder ve asıl yapacağı şeyi görmeni engeller. Ünlü mentalist Derren Brown’un bu videosunu izleyin. Kişilerin beyinleri doldurur ve istediğini yapar. Sorular sorar, dokunur, konuşmanı ister, yeni fikirler sunar ve bir bakmışsın cüzdan ve saat kayıp.

Aynı anda birden fazla işi yapabilme yeteneğine beyin bölümlendirme diyorum. Bu sayede beynimizi daha aktif kullanmayı öğreniyoruz. Bir şeye odaklandığınız zaman bu yetenek sayesinde beynin daha fazla hayal edebilir. Ve var olanın arkasındakini görebilir!

4.Farklı zeka türlerini de geliştir!

Her insan farklı konularda yeteneklere sahiptir. Ancak günümüzde başarılı olmak için belirli kalıplardaki kişiler gibi olmamız ve aynı şeyleri yapmamız beklenir. Bu durum aşağıdaki karikatür ile çok iyi bir şekilde gösterilmiştir.

2619898477.jpg

Her eğitim sisteminde olduğu gibi böyle bir sınav ile insanların geleceğini belirlemek çok yanlıştır.Çalıştığınız alan ne olursa olsun farklı türlerdeki yetenekleriniz ve zekanız sizin daha yaratıcı olmanızı sağlayacaktır.

Bu farklı konuların büyük bir kısmı çoklu zeka teorisi ile açıklanmıştır. Bu zeka türleri;

  • Doğasal
  • Müziksel
  • Mantıksal-Matematiksel
  • Varoluşsal
  • Sosyal
  • Bedensel-Kinestetiksel
  • Sözel-Dilsel
  • İçsel
  • Görsel-Uzamsal’dır.

Gardner’ın bu teorisi yaratıcılık teorisinin adımlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Bu alanlarda çok iyi olmasanız da yaratıcı olmak ve iyi bir zihne sahip olanız için bu alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Burada öğrendikleriniz ve zihininizin çalışan kısımları yaratıcı olmanızı kolaylaştıracaktır.

9-types-of-intelligence-infographic.png

Özetle bu dört yeteneği geliştirirsen daha yaratıcı olabilirsin. Çünkü artık beynini ve zihnini çok farklı konularda donatmış ve nispeten az kullanılan kısımları kullanmaya başlamışsındır. Daha yaratıcı çözümler için yaratıcılık teorisini ve metotları kullan. Yaratıcılık teknikleri ile de yaratıcılık oturumlarını daha etkili kullanabilirsin.